Trendy

Základy taxonomie rostlin. Rozdělení krytosemenných rostlin do tříd a čeledí.

Zpět dopředu

Cíle lekce:

  • Vzdělávací – poskytnout počáteční představy o klasifikaci rostlin; vytvářet představy o taxonomických jednotkách; představit rozmanitost a obecné vlastnosti kvetoucích rostlin. Prohloubit znalosti o vlastnostech tříd dvouděložných a jednoděložných rostlin; poskytnout představu o čeledi krytosemenných rostlin.
  • vývojový – rozvoj určitých všeobecně vzdělávacích dovedností a schopností žáků.
  • Vzdělávací – pěstovat zodpovědný přístup k životnímu prostředí.

Typ lekce:lekce osvojování nového materiálu pomocí ICT.

Formy organizace kognitivní činnosti studentů:

Výukové nástroje:

  • osobní počítač (1 ks), operační prostředí Windows XP, Microsoft Office Power Point;
  • mediální projektor, plátno;
  • individuální prezentace;
  • Pasechnik V.V. Biologie. Bakterie, houby, rostliny. 6. třída: učebnice. pro OS/V.V. Včelař. – M.: Drop, 2007. – 172 s.

Obsah rámečků:

Snímek č. Obsah
1 Titulní strana: třída, předmět, učitel
2 Rozmanitost rostlinného světa
3 Jak porozumět celé této rozmanitosti?
4 Carl Linné
5 Co je to druh?
6 Co je to odrůda?
7 Dvojité druhové jméno
8 Systematické jednotky (taxony, kategorie)
9 Odpověz na otázky
10, 11 Evoluční strom rostlin
12 Odpověz na otázky
13 Skupiny suchozemských rostlin a související vztahy mezi nimi
14 Kdy se krytosemenné rostliny objevily?
15 Srovnání nahosemenných a krytosemenných
16, 17 Charakteristické znaky krytosemenných rostlin
18 Rozmanitost krytosemenných rostlin
19, 20 Klasifikace krytosemenných rostlin
21 Charakteristika tříd krytosemenných rostlin
22 Srovnávací charakteristiky dvouděložných a jednoděložných rostlin
23 Výjimečné rostliny
24 Charakteristika rodin
25 Pojďme se společně zamyslet!
26 Reflexe – sebeanalýza, konsolidace materiálu
27 Diferencované domácí úkoly

Průběh lekce

I. Organizační moment

II. Úvod

Jak rozmanitý je svět rostlin. Snímek 2

Jaký je přibližný počet rostlin na Zemi? ≈ 500 tisíc druhů

V čem se od sebe liší?

  • podle velikosti
  • podle životnosti
  • podle stanoviště
  • vnější strukturou

III. Jak můžeme pochopit veškerou tuto rozmanitost?

Snímek 3.

  • Systematika– nauka o rozmanitosti organismů, jejich sdružování do skupin na základě příbuzenství.
  • Klasifikaceje seskupování organismů do skupin podle stupně jejich příbuznosti.

IV. Carl Linné (1707-1778) – švédský botanik.

Snímek 4.

Zásluhy K. Linného:

  1. Zjednodušená biologická terminologie.
  2. Vytvořil systém pro distribuci rostlin do skupin.
  3. Zavedena zdvojená jména (binární nomenklatura).
  4. Zavedeny latinské názvy.

V. Pojem druhu, odrůdy, dvojitého názvu druhu.

Co je to druh? Snímek 5.

Pohled – soubor rostlin podobných vnější stavbou, schopných se křížit a produkovat životaschopné potomstvo

Co je to odrůda? Jak se liší od druhu? Snímek 6.

Сорт – skupina rostlin stejného druhu, vytvořená člověkem a mající určité hospodářské vlastnosti a vlastnosti

Co znamená dvojí druhové jméno? Práce s snímek 7.

VI. Systematické jednotky (taxony, kategorie, skupiny).

Práce se sklíčkem s snímek 8.

  • názvy systematických kategorií;
  • co znamenají šipky?

VII. Odpovězte na otázky.

Snímek 9.

Co je taxonomie? Jaká je nejmenší jednotka taxonomie?
Co je klasifikace? Co je binární nomenklatura?
Kdo je zakladatelem taxonomie? Jaký je význam latinských jmen?
Co je taxon? Co je to druh? Co je to odrůda?
Jaká je největší jednotka taxonomie?

VIII. Práce se snímky 10, 11.

Uveďte oddělení rostlinné říše. Snímek 10

Přečtěte si více
Recept na zázvorovou rolku s jablky a ořechy. Sweet Me

Koukni na to! Snímek 11

1. Zelené řasy 4. Kapradiny
2. Hnědé řasy 5. Nahosemenné rostliny
3. Mechy 6. Krytosemenné rostliny neboli kvetení

IX. Práce se snímky 12–15.

Odpověz na otázky! Snímek 12

  1. Jaké je podle vás nejpočetnější rozdělení rostlinné říše?
  2. Jaká je podle vás nejmladší část říše rostlin?
  3. Které oddělení rostlinné říše je podle vás nejrozvinutější?

Snímek 13. Práce s diagramem „Skupiny suchozemských rostlin a související vztahy mezi nimi“

Snímek 14. Kdy se krytosemenné rostliny objevily?

Krytosemenné rostliny se na Zemi objevily před 125–150 tisíci lety, což odpovídá obdobím jury a křídy druhohorní éry. Jejich předky byly vyhynulé gymnospermy.

Jaký společný znak je charakteristický pro nahosemenné a krytosemenné? Snímek 15.

X. Charakteristické znaky krytosemenných rostlin.

Snímky 16, 17

Vyjmenujte charakteristické znaky krytosemenných rostlin.

  • Dostupnost květiny
  • Vajíčka jsou uzavřena ve vaječníku pestíku
  • Tvorba plodů a semen
  • Přítomnost specifického orgánu, který zachycuje pyl (stigma)
  • Dvojité oplodnění
  • Tvorba endospermu
  • Přítomnost vyvinuté vodivé tkáně

XI. Klasifikace krytosemenných rostlin.

Snímky 18–20.

Celkem existuje 250 tisíc druhů krytosemenných rostlin.

XII. Charakteristika tříd krytosemenných rostlin.

Snímek číslo 21.

XIII. Charakteristika rostlin třídy dvouděložných a jednoděložných.

Snímky 22–23.

1. Srovnávací charakteristiky rostlin třídy dvouděložných a třídy jednoděložných. Práce s snímek 22.

Třída dvouděložné Třída Monocots
Dva kotyledony Jeden kotyledon
Klepněte na kořenový systém vláknitý kořenový systém
Listy jednoduché nebo složené; žilnatina síťovitá nebo dlanitá Listy jsou jednoduché; venace oblouková nebo rovnoběžná
Stonek je bylinný nebo dřevnatý. Je tam kambium. Vodivé svazky jsou umístěny v kruhu nebo ve středu válce Stonek je bylinný nebo dřevnatý. Je tam kambium. Vodivé svazky jsou umístěny v kruhu nebo ve středu válce
Počet částí květu je obvykle násobkem 4 nebo 5 Počet částí květu je obvykle násobkem 3
Čeleď: Rosaceae, Luštěniny, Cruciferae, Solanaceae, Asteraceae Čeleď: Liliaceae, obiloviny

2. Výjimečné rostliny. Snímek 23.

XIV. Charakteristika rodin.

Snímek 24.

XV. Pojďme se společně zamyslet!

Snímek 25.

  1. A) V létě jste připravili herbář plevelů bez kořenů s krásnými listy. Lze váš herbář použít k určení, do které třídy tato rostlina patří?
    B) Dá se určit, do které čeledi daná rostlina patří, pokud ještě nekvetla nebo netvořila plody?
  2. Do laboratoře přivezli: lilek černý, jetel červený, hořčice bílá, ředkev divoká, hořčice polní, jetel bílý, hořčice sareptská. Do kolika rodů a druhů lze tyto rostliny seskupit?

XVI. Reflexe – sebeanalýza, upevnění učiva.

Snímek 26.

Napište svůj názor na lekci:

  • Co nového jste se v lekci naučili?
  • Co nám můžete říct o lekci doma?
  • O jaké otázce byste chtěli získat více informací?

XVII. Diferencované domácí úkoly.

Snímek 27.

Prostudujte si odstavec 45, 46, odpovězte na otázky k němu.

Naučte se vlastnosti tříd dvouděložných a jednoděložných.

Přečtěte si více
Medový krém med šlehaný mixérem recept foto krok za krokem a video.

Sbírejte informace o neobvyklých krytosemenných rostlinách.

Taxon – toto je skupina objekty, sjednoceni společným vlastnosti. Tyto taxony se nacházejí v určité hierarchovéa. Čím výše se taxon nachází, tím více organismů zahrnuje.

Taxony jsou uspořádány v následujícím pořadí. Vyšší – více:

Nyní se budeme zabývat všemi taxony nadřazenými třídami. Třídy a čeledi budeme zvažovat v rámci studia konkrétních oddělení. Pro každé oddělení bude samostatný článek.

Ve skutečnosti s porod и druhy Je to jednoduché. Pokud máte před sebou dvě slova – Je вид, a kdyby jen jeden z tyto dva, pak je tohle závod.

Například „lilek” – Je rod. Ale ““lilovník černý” – Je вид.

Podříše a divize

rostlinná říše zahrnuje dva podříše: podříše vyššího rostliny a podříše nižší rostlin.

К podříše nižších rostlin (mořské řasy) odkazovat oddělení Zelené řasy, Hnědé řasy, Červené řasy a další. Ale pro jednotnou státní zkoušku potřebujete znát tyto tři části

К podříše vyššího Rostliny se dělí do dvou skupin: výtrus и semínkoje Zásadní rozdíl mezi nimi je metoda vypořádání. Výtrus rostliny se šíří spory, а semínkosemenaa. Voda je potřebná pro rozmnožování spor, ale ne pro rozmnožování semen.

К semínko rostliny jsou klasifikovány jako oddělení krytosemenných rostlin и Oddělení nahosemenných rostlin‘S.

К výtrus Mezi rostliny patří: Mochovské oddělenídole, kapradinovité oddělení, plavuňovité oddělení a přesličkovité oddělení.

Často používané termíny

1) Sporofytasexuální generace, tento diploidní reprodukční fáze rostliny spory.
2) Sporangium – Je orgán sporofyt, kde se tvoří spory (redukční dělení buněk).
3) Gametofytsexuální generace, haploidní reprodukční fáze rostliny gamety. Gamety = pohlavní buňky.
4) Gametangie – Je orgán gametofyt, kde se tvoří gamety (mitózaAno, U rostlin vznikají gamety mitózou, a to je to, co je odlišuje od zvířat.

Univerzální diagram životního cyklu jakékoli rostliny

Studenti středních škol mají často problémy s pamatováním si životních cyklů různých částí. Doporučujeme si s pomocí tohoto skvělého diagramu představit obecnou logiku rozmnožování rostlin:

1) Sporofyt (diploidní, 2n) má sporangia — orgány, ve kterých dozrávají spory.
2) Spory jsou vytvořeny redukční dělení buněk, pak klíčí mitózou в gametofyt (haploidní, 1n).
3) Gametofytgametangia, ve kterých dozrávají gamety.
4) Gamety dozrát mitóza. Následuje další fúze gamet buď z jedné rostliny, nebo z gamet ze dvou různých rostlin.
5) Výsledkem fúze je zygotadiploidní buňka. Diploidní buňka se dělí mitóza, formování sporofto. Цикл zavírá.

Pro každou sekci tohoto cyklu specifikujeme některé struktury. Například u mechů se antheridie a archegonie nazývají gametangia. Mnoho řas nemá sporangia a gametangia; jejich funkci vykonávají jednotlivé buňky. U jednobuněčných řas je zygota sporofytem.

Dominance sporofytů/gametofytů

Každá rostlina má dospělá forma (tj. převládající) – ten, který máme na mysli, když mluvíme o rostlině jako takové. Může to být buď sporofyt, nebo gametofyt. Každá rostlina má struktury, které jsou buď sporofyty, nebo gametofyty.

Přečtěte si více
Jahodová Roxana: popis a vlastnosti odrůdy zahradních jahod, pravidla pro pěstování Victoria a fotografie, recenze

У mořské řasy и mechy převládá gametofyt, zatímco v kapradiny, nahosemenné rostliny и krytosemenné rostliny převládá sporofyt.

Tyto evoluční změny lze znázornit na diagramu:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button