Recenze

Aspirin, Ibuprofen, Paracetamol: Rozdíly, dávky a bezpečnostní opatření | MedAboutMe

Každý z nás má ve své lékárničce jeden nebo více léků proti bolesti, z nichž většina se prodává bez lékařského předpisu a užívá se bez konzultace s lékařem. Aspirin, paracetamol, ibuprofen jsou léky známé všem. Víme ale o rozdílech mezi nimi, specifikách jejich použití, míře bezpečnosti a kontraindikacích? Co je nejlepší užívat při bolestech kloubů a co zmírňuje bolesti hlavy nebo menstruační bolesti? MedAboutMe vám pomůže to zjistit.

Zažívací potíže u miminek: Co potřebuje vědět mladá matka

Průvodce mladé maminky: nejčastější žaludeční a střevní potíže u miminek do jednoho roku.

Aspirin na záněty a kardiovaskulární onemocnění

Jeden z nejznámějších léků proti bolesti, aspirin (kyselina acetylsalicylová), patří do skupiny nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID). Jako všechny léky z této skupiny nejen tlumí bolest, ale má i protizánětlivé a antipyretické účinky. Účinné při horečce, bolestech spojených s nachlazením a chřipkou, ale i bolestech hlavy a zubů.

Kromě toho má kyselina acetylsalicylová schopnost ředit krev a je široce používána v kardiologii pro léčbu kardiovaskulárních onemocnění. Jako antikoagulant zabraňuje aspirin agregaci krevních destiček a tvorbě krevních sraženin, zejména v koronárních cévách, které vyživují srdce. To umožňuje výrazně snížit riziko infarktu myokardu, ale i dalších onemocnění spojených se zvýšenou tvorbou trombů (ischemická cévní mozková příhoda, hluboká žilní trombóza, plicní embolie).

Dávkování léku závisí na terapeutických cílech. Při středně silné bolesti a vysoké teplotě je obvyklá jednotlivá dávka 500 mg (0,5 g), s opakovaným podáním v případě potřeby nejdříve po 4 hodinách. Při silných bolestech lze dávku zdvojnásobit a užít 1 g léku, denní množství léku by však nemělo přesáhnout 3 gramy. Pro děti se dávky vypočítávají na základě hmotnosti dítěte. Doporučená denní dávka aspirinu je přibližně 60 mg/kg, rozdělená do 4-6 dávek.

Účinek aspirinu na tělo je závislý na dávce. Ve velkých dávkách má lék protizánětlivý a analgetický účinek a v malých dávkách antitrombotický účinek. Proto se pro léčbu a prevenci kardiovaskulárních onemocnění předepisuje v malých dávkách (od 75 do 160 mg denně). Zvláštností kardiologického použití drogy je její dlouhodobé, někdy i celoživotní užívání.

Užívání kyseliny acetylsalicylové by mělo být doprovázeno určitými opatřeními. Vzhledem k tomu, že lék má schopnost ředit krev, může vyvolat nebo zesílit stávající krvácení. Proto jsou kontraindikace jeho použití:

  • měsíční;
  • sklon ke krvácení;
  • vředy a eroze gastrointestinálního traktu (GIT).

Aspirin je také zakázáno užívat během těhotenství (1. a 3. trimestr), kojení, astmatu a alergií na NSAID.

Ibuprofen: Bolesti svalů a kloubů

Stejně jako aspirin je ibuprofen NSAID a používá se jako protizánětlivé, analgetikum a antipyretikum především k léčbě zánětlivých procesů v kloubních tkáních, revmatoidní artritidě a muskuloskeletálních bolestech. Může být také použit k úlevě od horečnatého nachlazení, bolestivé menstruace, bolesti hlavy a zubů.

Obvyklá dávka pro dospělého je 1 tableta (400 mg) na dávku. Maximální denní dávka jsou 3 tablety, tedy 1200 mg. Průběh léčby bez konzultace s lékařem by neměl přesáhnout 5 dní. Ibuprofen je lepší užívat po jídle nebo během jídla, s přestávkou mezi dávkami 4-6 hodin. Lék byste neměli používat k léčbě dětí sami.

Přečtěte si více
Terry sléz (29 fotografií): vlastnosti trvalých květin, pravidla pro pěstování topolovek ze semen, nuance výsadby a péče

Vzhledem k tomu, že ibuprofen, stejně jako aspirin, má účinek na ředění krve, i když ne tak výrazný, kontraindikace jeho použití jsou stejné jako u kyseliny acetylsalicylové: sklon ke krvácení a krvácení, vředová choroba. Ibuprofen se také nepředepisuje: astma, těhotenství a kojení, selhání ledvin, jater a srdce.

Paracetamol je bezpečný lék během těhotenství

Paracetamol je považován za nejbezpečnější lék proti bolesti. Neředí krev jako aspirin a ibuprofen, nedráždí žaludeční sliznici, neovlivňuje negativně vývoj plodu, a proto je schválen pro použití v těhotenství. Paracetamol nemá tak vysokou protizánětlivou aktivitu jako výše uvedená léčiva, ale dobře snižuje vysoké teploty a tlumí středně až mírnou bolest, proto je hojně využíván při nachlazení a chřipkových stavech, ale i bolestivých syndromech různé lokalizace.

Obvyklá jednotlivá dávka léku pro dospělé a děti starší 12 let by neměla překročit 1000 mg, denně – 3000 mg. Interval mezi dávkami léku je 6-8 hodin. V případě potřeby lze počet dávek zvýšit, zkrátit interval mezi nimi na 4 hodiny a zvýšit denní dávku paracetamolu na 4000 mg. Překročení této dávky je nepřijatelné. Pro děti od 6 do 12 let je jedna dávka 250-500 mg. Maximální denní dávka je 2000 mg.

Navzdory relativní bezpečnosti léku jsou nutná určitá opatření. Je třeba vědět, že paracetamol je kontraindikován v případech závažného poškození jater a ledvin. Toxické účinky mohou být způsobeny užíváním velkých dávek léku a také jeho kombinací s alkoholem. Krevní onemocnění jsou také kontraindikací.

Opatření při samostatném podávání léků proti bolesti

K bezpečnému samopodání analgetik je třeba vzít v úvahu následující:

  • Samoléčba léky proti bolesti může být pouze jednorázová nebo krátkodobá. Pokud horečka neustoupí do 3 dnů, bolest neustoupí do 5 dnů nebo pokud se objeví další příznaky, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.
  • Před užitím léku si musíte pečlivě přečíst pokyny, věnovat pozornost dávkování, způsobu podání a kontraindikacím použití.
  • Existuje problém synonymie názvů léků. Například paracetamol může mít obchodní značky jako Panadol, Tylenol, Efferalgan, Acetaminophen atd. Ibuprofen – Nurofen, Ibufen. Proto, aby nedošlo k předávkování při užívání stejného léku pod různými názvy, je nutné dávat pozor na účinnou látku, která je pod obchodní značkou napsána menším písmem.
  • Do kombinovaných léků lze zařadit léky na bázi jedné léčivé látky (aspirin, paracetamol, ibuprofen). Paracetamol je například hlavní složkou Solpadeinu, prášků proti chřipce (Coldrex, Theraflu atd.). Ibuprofen je obsažen v lécích Brustan, Ibuclin. Aby nedošlo k překročení bezpečné dávky léku, pokud je přítomen v různých lécích užívaných současně, mělo by se před užitím prostudovat složení kombinovaných léků.
  • Pokud máte chronická onemocnění nebo máte pochybnosti o užívání léků proti bolesti, správným rozhodnutím by bylo vyhledat radu lékaře.

Použité fotografické materiály Shutterstock

Číst dál

Zvýšené ESR: co to znamená?

Měli byste mít obavy, pokud vaše krevní testy ukazují zvýšené ESR? Co to může znamenat? A co je ESR?

Přečtěte si více
Síran měďnatý v bazénu - vědecká fakta o poškození a ochraně zdraví

Metody terapie v onkologii: jak se léčí rakovina?

Metody léčby rakoviny: chemoterapie, radioterapie, chirurgie. Jak se léčí onkologie: srovnání metod a výsledků.

Novinka v léčbě anémie, rakoviny a genetických onemocnění

Technologie na opravu genů si postupně pronikají na kliniku, ale k masovému využití mají ještě hodně daleko.

Co nám říká ESR u dětí?

Stanovení ESR je jednou z hlavních metod laboratorní diagnostiky mnoha onemocnění u dětí. Co je ESR a proč se tento ukazatel měří?

Známky a metody diagnostiky rakoviny krve u žen

Jaké příznaky naznačují leukémii?

Je darování krve prospěšné?

Být dárcem: užitečné nebo nebezpečné? Jaká jsou rizika pro lidi, kteří souhlasí se sdílením své krve se společností?

Rakovina krve u dětí: rizikové faktory

Je možné předejít rakovině krve u dítěte, jaké jsou rizikové faktory pro vznik leukémie – přečtěte si článek MedAboutMe

Imunoterapie rakoviny: Nové léky na leukémii

Vědci vyvíjejí nové léky, které formují agresi imunitních buněk proti rakovinným nádorům.

Časné příznaky trombózy: jak se zachránit?

Jak poznat trombózu včas a měli byste se bát očkování adenovirovými vakcínami proti COVID-19?

Leukopenie: proč je nízký počet bílých krvinek nebezpečný

Leukopenie, snížení počtu leukocytů v krvi, může naznačovat vývoj vážného onemocnění. Jaké je nebezpečí tohoto stavu a jak obnovit zdraví?

5 póz a cvičení pro boj s plynatostí u miminek

Ty ošklivé střevní plyny: odkud se berou a jak se s nimi vypořádat?

Zažívací potíže u miminek: Co potřebuje vědět mladá matka

Průvodce mladé maminky: nejčastější žaludeční a střevní potíže u miminek do jednoho roku.

Které rány jsou ošetřeny tekutými aerosolovými obvazy: přidejte je do své lékárničky!

Tekutý aerosolový obvaz: kdy by se měl používat a jak to udělat?

Domácí lékárnička „včera“ a „dnes“: jak se změnilo její složení?

Domácí lékárnička je nutností v každé domácnosti. Jak se za mnoho let jeho existence změnilo jeho složení?

Jak vybrat správný ochranný krém na růžovku

Kuperóza je neškodné, ale nepříjemné kožní onemocnění, protože její příznaky se objevují na obličeji. Pojďme zjistit, který krém to pomůže porazit.

Kožní problémy: příčiny a léčba růžovky

Co je rosacea? MedAboutMe vám řekne o hlavních příčinách rozvoje kožních onemocnění.

Výměna stráží: Příprava na trvalé zuby

Jak připravit dutinu ústní na prořezávání stálých zubů. Mohou mléčné zuby vydržet celý život? Co je špatného na diastemě, dvojité řadě zubů u dítěte?

Citlivost zubů a dásní: stejný problém nebo jiný?

Tyto jevy jsou často zaměňovány nebo považovány za příznaky stejného problému. Ale ve skutečnosti spolu citlivost zubů a citlivost dásní nesouvisí. Jaké jsou jejich vlastnosti a jak zacházet s každým z nich – v článku.

Nejzdravější probiotika: Porozumění novým výsledkům výzkumu

Nejprospěšnější probiotika: co to je? Druhy probiotik, jak fungují a které kmeny odborníci nazývají univerzální.

10 účinných bylin v kosmetice na obličej

Bylinky v kosmetice dokážou pleť hydratovat, tonizovat a vyživovat. Které z nich jsou obzvláště užitečné?

Přečtěte si více
Jaké odrůdy okurek lze vysévat v červenci

Krása a zdraví zevnitř: co tělo potřebuje k udržení aktivního mládí

Co dělat, abyste si zachovali přirozenou krásu pleti, zůstali mladí a odolávali změnám souvisejícím s věkem: podrobný průvodce od odborníků

Myeloproliferativní novotvar krve – o jaký druh onemocnění se jedná?

Myeloproliferativní novotvar: příčiny, příznaky, diagnostika, léčba rakoviny krve.

Krev nalačno: jak jídlo ovlivňuje chemii těla

Mnoho krevních testů se provádí na prázdný žaludek. Co to znamená a hlavně jaké ukazatele může jídlo ovlivnit?

Hemoglobin. Jeho význam a role v lidském těle

Každý z nás se alespoň jednou v životě setkal s „klinickým krevním testem“ nebo tzv. „všeobecným krevním testem“. Pokud jste si všimli, na vydaném formuláři bude zpravidla na prvním místě číslo udávající obsah hemoglobinu v krvi.

Chronická leukémie: je možná léčba?

Chronická leukémie je zničující onemocnění, které si vyžádá miliony životů. Je nějaká šance na vyléčení?

Chronická myeloidní leukémie: 200 let boje s náhodnou mutací

Chronická myeloidní leukémie je nehoda, kterou nelze předvídat. Medicína už ale našla způsob, jak prodloužit život pacientů ze šesti měsíců na desetiletí.

Vzácná onemocnění: polycytémie

Polycytémie: vzácné onemocnění, o kterém málokdo ví. Článek MedАboutMe obsahuje zajímavá fakta o této nemoci.

Rakovina prsu: 11 mýtů o této nemoci

Jak pečovat o své zuby, abyste mohli méně často navštěvovat zubaře?

Jakých deset atypických tipů od dětského zubaře jako preventivní opatření, které vám pomohou udržet zdravé zuby a ušetří při budoucích návštěvách zubaře?

Laserová korekce zraku v praxi

Snížená zraková ostrost zhoršuje kvalitu života, a proto musí mnoho lidí nosit čočky nebo brýle. Laserová korekce zraku může obnovit vynikající vidění.

Aspirin má mnoho využití. Používá se jako antipyretikum a analgetikum. Nepostradatelný je i pro kardiaky, neboť pomáhá ředit krev, což je důležité pro prevenci trombózy, infarktu a mozkové mrtvice. Je běžný aspirin, který je v každé lékárničce, a srdeční aspirin to samé? aif.ru o tom bylo řečeno Ph.D., praktický lékař, kardiolog Azizkhon Askarov и praktická lékařka Alicia Milinis.

V moderní společnosti se člověk potýká s mnoha nepříznivými faktory, například špatnou ekologií, hlukem a elektromagnetickým zářením. A pokud se k tomu přidají špatné návyky (kouření, alkohol), stres, nadváha nebo obezita, pak tělo stárne brzy a nastoupí systémové záněty vedoucí k arteriální hypertenzi, ateroskleróze a cukrovce. Proto je tak důležité pečovat o své zdraví a podstupovat pravidelné lékařské prohlídky.

S aterosklerózou souvisí celá řada onemocnění. Mezi nimi, říká kardiolog Askarov:

  • ischemická choroba srdeční;
  • ischemické onemocnění mozku;
  • aneuryzma aorty;
  • ateroskleróza cév horních a dolních končetin.

U takových patologií se vždy používají léky, které snižují hladinu „špatného“ cholesterolu (lipidy s nízkou hustotou) a zabraňují tvorbě krevních sraženin (protidestičkové látky). Mezi protidestičkovými látkami je již více než století na prvním místě kyselina acetylsalicylová neboli aspirin (poprvé byl jako lék použit v roce 1897), který si získal celosvětovou slávu, vysvětluje Azizkhon Askarov.

Přečtěte si více
Probuzení přírody - Jak krásný je tento svět — LiveJournal

Drogový rozdíl

Aspirin sám o sobě má mnohostranný účinek, říká Alicia Milinisová. Jsou to:

  • protizánětlivé;
  • analgetikum a antipyretikum;
  • inhibice agregace krevních destiček („slepování“).

„Je důležité pochopit, že bez ohledu na to, pod jakým názvem se aspirin prodává v lékárně, účinná látka – kyselina acetylsalicylová – se v tabletě nemění,“ varuje terapeut Milinis.

Jedinou nuancí je, jaký účinek chceme z aspirinu získat:

  1. Kyselina acetylsalicylová v dávkách nad 325 mg (500-1000 mg) se používá jako analgetikum a protizánětlivé léčivo.
  2. V dávkách 50-75-100-300-325 mg u dospělých se používá především jako protidestičkové léčivo.

Nezapomeňte, že aspirin není zdaleka bezpečný lék. Mezi jeho vedlejší účinky Alicia Milinis varuje:

  • zvýšené riziko krvácení (žaludeční, střevní, nosní atd.);
  • při dlouhodobém užívání – zhoršená funkce ledvin a jater;
  • někdy může být jeho užívání smrtelné: pokud dáte „milovanou“ pilulku osobě s „čerstvou“ hemoragickou mrtvicí, pak aspirin pouze zvýší krvácení.

Existuje rozdíl mezi běžným aspirinem (prodávaným jako kyselina acetylsalicylová) a srdečním aspirinem? Samozřejmě je v tom rozdíl, říká kardiolog Askarov – kyselina acetylsalicylová v tabletách (250 nebo 500 mg) začne působit v dutině ústní, v jícnu a následně v žaludku pod vlivem slin, hlenu a žaludeční šťávy. Má analgetický, protizánětlivý, antipyretický účinek. Pokud člověk bere srdeční aspirin (při onemocnění srdce a cév), pak se potáhne hydroxidem hořečnatým nebo jiným polymerem, takže účinek aspirinu začíná až ve střevech a poté lze dávku aspirinu snížit na 75- 150 mg denně. „To se děje za účelem dosažení protidestičkového účinku (prevence krevních sraženin), ale zároveň snížení vedlejších účinků. A vedlejší účinky aspirinu se objevují u každého 7-8. pacienta při dlouhodobém užívání (více než 5 let) v doporučených dávkách (75-150 mg),“ poznamenává Azizkhon Askarov.

Mám brát srdeční aspirin nebo ne?

Rozhodujícím bodem v této záležitosti bude srovnání potenciálních přínosů a škod jeho užívání, poznamenává Alicia Milinis.

Na základě moderních klinických doporučení můžeme říci, že užívání aspirinu v dávkách 75-150 mg je indikováno:

  • lidé s infarktem myokardu, tranzitorní ischemickou atakou nebo ischemickou cévní mozkovou příhodou již z nemocničního lůžka;
  • pro chronické ischemické choroby srdeční (angina pectoris, po stentování nebo bypassu koronárních tepen);
  • u osob s aterosklerózou tepen horních a dolních končetin, v přítomnosti aneuryzmatu aorty.

Kromě toho se aspirin v dávkách 100 až 500 (1000-2000) mg používá pro:

  • akutní zánětlivá onemocnění (muskuloskeletální systém, svalová tkáň, genitourinární systém);
  • revmatologická onemocnění, jako je lupus, revmatoidní artritida;
  • horečka;
  • syndrom bolesti.

„Ví se také o preventivním působení aspirinu na riziko vzniku nádorů trávicího traktu a plic, ale neexistují žádné oficiální přímé pokyny pro jeho užívání za účelem prevence, takže je třeba se poradit s lékařem,“ varuje. terapeutka Milinis.

Na co byste si ale měli dát pozor? Není neobvyklé, že si lidé předepisují aspirin sami, protože pomohl sousedovi nebo proto, že v reklamě slyšeli, že je potřeba na jejich nemoc. „Podle potřeby (1-2krát denně) a ne déle než 3 dny lze aspirin užívat bez velkého ohrožení zdraví. Ve všech ostatních případech předepisuje aspirin pouze lékař po klinickém vyšetření a diagnóze,“ vysvětluje Alicia Milinis.

Přečtěte si více
Wyandotská kuřata

Koneckonců, osobě mohou být předepsány další studie:

  • obecný krevní test, například k vyloučení anémie (snížení hemoglobinu a červených krvinek) nebo snížení počtu krevních destiček;
  • koagulogram (hodnocení systému srážení krve);
  • EKG;
  • fibrogastroduodenoscopy;
  • Ultrazvuk vnitřních orgánů nebo krevních cév.

Vyhnete se tak možným komplikacím (krvácení, poškození jater, ledvin, cév), varuje Alicia Milinis.

Tak účinný lék, jako je aspirin, může a měl by být použit při léčbě onemocnění, ale pouze po konzultaci s praktickým lékařem (kardiolog, neurolog atd.). Pokud si ji vezmete situačně, například při akutní bolesti nebo horečce, je to přijatelné. Ale nezávislé a dlouhodobé užívání aspirinu bez diagnózy a vyšetření lékařem je plné rozvoje závažných komplikací, včetně vnitřního krvácení! Jak říká lékařské přísloví: primum, non nocere – „hlavní věcí je neškodit,“ shrnuje Azizkhon Askarov.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button